Results of first round - Facebook VOTING

 

Tanja Bertalanic Tap Solo Female – Croatia

 

DQ Dance Disco Dance Formation – Germany

 

Mika Einmal Contemporary Solo Male – Germany

 

DSA 1 Folk Belly Dance Oriental Group – Greece

 

ASD Centro Danza Fidanzi Latin Show Formation – Italy

 

Aurora Giovinazzo Salsa Solo Female – Italy

 

Caterina Bruno and Marco Federico Salsa Duo Mixed – Italy

 

Caterina Bruno and Marika Abagnale Salsa Duo Female – Italy

 

Claudia Peruzzi Caribbean Show Solo Female – Italy

 

Club Sunshine Bellisimo Show Belly Dance Group – Italy

 

Diego Bragaglio Caribbean Show Solo Male – Italy

 

Freedom Dance Academy Salsa Group – Italy

 

Marek Pisanu Disco Dance Solo Male – Italy

 

Selina Jappee Disco Dance Solo Female – Norway

 

Selina Jappee and Herman Keim Jazz Duo – Norway

 

Selina Jappee and Herman Keim Show Dance Duo Mixed – Norway

 

Jazz One Jazz Formation – Poland

 

Julia Ciszewska and Mira Grodziecka Ballet Duo – Poland

 

Natalia Gap Jazz Solo Female – Poland

 

Behind the Wall Show Dance Formation – Slovenia

 

In My Show Contemporary Group – Slovenia

 

Lana Smolnikar Contemporary Solo Female – Slovenia

 

Lara Slibar Show Dance Solo Female – Slovenia

 

Lara Slibar and Tia Jagric Show Dance Duo Female – Slovenia

 

Maja Hocevar Street Dance Show Solo Female – Slovenia

 

Poison Jazz Group – Slovenia

 

Postmen Street Dance Show Group – Slovenia

 

Routine Show Dance Group – Slovenia

 

Tia Cehic Show Dance Solo Male – Slovenia

 

Top Show Street Dance Show Formation – Slovenia

 

Miasha Chetty and Nyathwa Kgowa Street Dance Show Duo – South Africa

 

Daria Lyovshyna and Yelyzaveta Lyovshyna Disco Dance Duo Female – Ukraine

 

Just Do It Profi Disco Dance Group – Ukraine

 

Maksym Seredynski Disco Freestyle Solo Male – Ukraine

 

Olena Pohoidash and Maksym Seredynski Disco Dance Duo Mixed – Ukraine

 

Heartbeat Hip Group – United Kingdom

 

Kai Scanlan and Harvey Shulver Tap Duo – United Kingdom

 

The Dream Chasers Collective Hip Hop Formation – United Kingdom

 

Team USA Aladdin Tap Formation – United States of America

 

The nominations will now proceed to the online Semi Final with the Facebook selection conducted by various VIP Adjudicators.

The list of semifinalists and Gala report have been approved by the Presidium.

backtotop